Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
w Celestynowie
INFORMACJA DLA RODZIN CHCĄCYCH WESPRZEĆ RODZINY PRZEŻYWAJĄCE TRUDNOŚCI W ZAKRESIE OPIEKI I WYCHOWANIA DZIECI
Działania rodzin wspierających określa art. 29 - 31 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 159)
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Celestynowie zaprasza do współpracy rodziny, które chciałyby zostać rodzinami wspierającymi dla rodzin mających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych.
Zadaniem rodziny wspierającej nie jest wyręczanie, lecz aktywna pomoc w przezwyciężaniu trudnych sytuacji w rodzinach tego wymagających. Formy pomocy uzależnione są od potrzeb rodziny i mogą dotyczyć m.in.:
- organizowania czasu wolnego dzieciom z rodzin wspieranych,
- wypracowania nawyku wspólnego spędzania czasu przez członków rodziny,
- pomocy dzieciom w nauce,
- udzielania wskazówek w takich kwestiach, jak: gotowanie, sprzątanie, utrzymanie higieny osobistej, racjonalne prowadzenie budżetu domowego i gospodarstwa domowego,
- udzielania rad dotyczących sprawowania opieki i wychowania dzieci, kształtowania i wypełniania podstawowych ról społecznych.
Rodzina wspierająca nie otrzymuje wynagrodzenia z tytułu pełnienia tej funkcji. Jest to forma towarzyszenia rodzinie mającej trudności w opiece i wychowaniu dzieci. Pełnienie funkcji rodziny wspierającej może być powierzone osobom z bezpośredniego otoczenia dziecka (np. sąsiedzi, dziadkowie, krewni, znajomi), które nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo.
Rodzinę wspierającą ustanawia wójt właściwy ze względu na miejsce zamieszkania rodziny wspieranej, po uzyskaniu pozytywnej opinii kierownika ośrodka pomocy społecznej na podstawie przeprowadzonego przez pracownika socjalnego wywiadu środowiskowego.
Z rodziną wspierającą zawierana jest umowa, która określa zasady wspierania, a także możliwość zwrotu kosztów związanych z udzielaniem pomocy.
Aby zostać rodziną wspierającą, należy:
- złożyć wniosek w tej sprawie w Gminnym Ośrodka Pomocy Społecznej w Celestynowie;
- wyrazić zgodę na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego przez pracownika socjalnego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Celestynowie;
- uzyskać pozytywną opinię Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej;
- odbyć bezpłatne szkolenie organizowane przez ośrodek pomocy społecznej;
- podpisać umowę, która określa zasady wspierania, a także możliwość zwrotu kosztów związanych z udzielaniem pomocy.
zalaczniki_rodziny_wspierajace_1.pdf
Zmiana godzin pracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Celestynowie
Uprzejmie informujemy, że zgodnie z zarządzeniem Nr 021.16.2024 Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Celestynowie z dnia 13 grudnia 2024 roku w dniu 24 grudnia 2024 roku Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Celestynowie będzie czynny do godziny 12:00.
Ogólnopolska kampania Dzieciństwo bez Przemocy.
Już jutro budynek naszego Urzędu podświetlimy na czerwono w ramach Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
Urząd Gminy w Celestynowie dołączył do Ogólnopolskiej kampanii Dzieciństwo bez Przemocy.
Kampania ma na celu mobilizuję całego społeczeństwa do zapobiegania krzywdzeniu dzieci. Instytucje, organizacje i firmy w całej Polsce podejmują w czasie trwania kampanii różne inicjatywy edukacyjne nt. ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Kampania koncentruje się na:
• uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
• wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
• promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,
• promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Więcej informacji o kampanii znajdziesz tutaj: https://dziecinstwobezprzemocy.pl/o-kampanii/
Organizatorami kampanii są Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wraz z Krajową Koalicją na Rzecz Ochrony Dzieci. Partnerem głównym kampanii jest Rzecznik Praw Dziecka.
Kampania rozpoczęła się 8 października br. w Sejmie RP. Szczególnym, symbolicznym momentem akcji będzie jej finał 19 listopada br. w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia budynki, w tym także budynek Urzędu Gminy w Celestynowie jak i inne obiekty w całej Polsce będą podświetlane na czerwono.
Przy okazji wydarzenia przypominamy o Naszej ofercie pomocowej:
• Powołany przez Wójta Gminy Celestynów i działający przy Urzędzie Gminy w Celestynowie w siedzibie GOPS - Zespół Interdyscyplinarny
• Konsultacje psychologiczne dla dorosłych,
• Konsultacje psychologiczne dla dzieci,
• Konsultacje prawne,
• Poradnictwo w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej,
• Poradnictwo w zakresie uzależnień.
Zadzwoń i umów się na spotkanie 22 789 70 54 wew. 139
Pozdrawiamy
Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego w Celestynowie
oraz Zespół GOPS
Program Opieka wytchnieniowa dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Celestynowie ogłasza nabór osób chętnych do udziału w Programie "Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego- edycja 2025. NABÓR TRWA DO 20.11.2024r.
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosił nabór wniosków w ramach resortowego programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego edycja 2025.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
1. dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
2. osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub
b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.)
- poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
Osoby chętne do udziału w wyżej wymienionym Programie proszone są o dostarczenie w podanym wyżej terminie:
1. Karty zgłoszenia do Programu „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 (załącznik nr 7)
2. Kserokopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności (opiekunowie dzieci do 16 roku życia), lub orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia traktowanego na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.)
3. Podpisaną klauzulę informacyjną RODO w ramach Programu „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 (załącznik nr 11)
Złożenie karty zgłoszenia do Programu nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się do Programu.
Treść Ogłoszenia o naborze oraz Program wraz z załącznikami dostępny jest na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych pod adresem:
załączniki:
3. Załącznik_nr_7_do_Programu_OW_JST-2025_karta_zgłoszenia.pdf
4. Załącznik_nr_11_do_Programu_OW_JST-2025_klauzula_RODO.pdf