Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
w Celestynowie
Ogólnopolska kampania Dzieciństwo bez Przemocy.
W związku z obchodzonym niedawno międzynarodowym Dniem Bez Przemocy (2 październik br.) oraz inauguracją kampanii Dzieciństwo bez Przemocy ( 8 październik br.) Zespół Interdyscyplinarny w Celestynowie informuje, że na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie znajduje się baza danych podmiotów i organizacji świadczących usługi dla osób i rodzin doznających przemocy domowej na terenie województwa mazowieckiego. Informacje dostępne w zakładce: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/baza-teleadresowa-instytucji-pomagajacych-osobom-doznajacym-przemocy-domowej
Ponadto przypominamy o Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy „Niebieska Linia” dostępnym całą dobę pod telefonem: 800 120 002
Nabór uzupełniający „Opaski bezpieczeństwa” dla seniorów w ramach Programu „Korpus Wsparcia Seniorów”
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Celestynowie informuje, że posiada jeszcze dwie opaski bezpieczeństwa. Wobec tego ogłaszamy nabór uzupełniający dla zainteresowanych seniorów – mieszkańców gminy Celestynów. Szczegółowe informacje można uzyskać w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Celestynowie lub telefonicznie 22 789 70 54 wew. 140
Program skierowany jest do Seniorów w wieku 60 lat i więcej, którzy:
• prowadzą samodzielne gospodarstwa domowe
• mają problem z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia,
• mieszkają z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej opieki w codziennym funkcjonowaniu w zakresie odpowiadającym ich potrzebom
W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia zdrowia lub życia za pomocą przycisku nastąpi połączenie z gotową do interwencji centralą.
Dyspozytor (ratownik medyczny) podejmie decyzję o sposobie udzielenia pomocy Seniorowi.
W zależności od sytuacji może poprosić o interwencję kogoś z najbliższego otoczenia wskazanego przez seniora (rodzinę, opiekuna, sąsiada), wezwać służby ratunkowe
Cyberprzemoc
Cyberprzemoc (ang. cyberbullying, cyberstalking) to przemocowe zachowania polegające na obrażaniu, zastraszaniu, szantażowaniu i zawstydzaniu ofiary za pomocą internetu lub telefonu. Najczęściej tego terminu używa się w kontekście przemocy rówieśniczej, czyli zadawanej dzieciom przez inne dzieci. Cyberprzemoc to nie tylko wulgarne i obraźliwe komentarze. Równie dobrze – a właściwie równie źle – może przybierać formy wizualne lub dźwiękowe: zdjęć, filmów memów czy nagrań.
Według badania Państwowego Instytutu Badawczego NASK, 23,4% nastolatków zadeklarowało, że doświadczyło cyberprzemocy. Jednocześnie tylko 56,2% stwierdziło, że nie padło jej ofiarą. Ponad 20% badanych dzieci nie potrafiło udzielić odpowiedzi – co może oznaczać, że nie znają dostatecznie dobrze tego zjawiska, wstydzą się do niego przyznać lub mają niską wrażliwość na przemocowe zachowania. Powyższe statystyki wskazują jasno – cyberprzemoc jest problemem powszechnym i dotyka młodzieży z każdej grupy społecznej.
Cyberprzemoc w liczbach
• Prawie jedna czwarta polskich nastolatków doświadczyła cyberprzemocy.
• Tylko 10,2% rodziców ma świadomość, że problem cyberprzemocy dotyczy ich dzieci.
• Prawie 65% dzieci nie mówi o cyberprzemocy dorosłym.
• Najczęstszymi formami wirtualnej przemocy, z którą spotykają się dzieci, są: wyzywanie (29,7%), ośmieszanie (22,8%) i poniżanie (22%).
• Ryzyko myśli samobójczych u młodzieży, która styka się z cyberprzemocą, jest o 50% większe, niż u pozostałych.
• Młodzi ludzie zapytani o to, na jakiej platformie społecznościowej doświadczyli cyberprzemocy, najczęściej wskazywali Instagram (42%), Facebook (37%) oraz Snapchat (31%).
Rodzaje cyberprzemocy
Cyberprzemoc może przybierać bardzo wiele form. Wraz z powstawaniem nowych platform społecznościowych i rozwojem technologii, wciąż ewoluuje i przybiera nowe postaci:
flaming, podszywanie się, flood, sextortion, szantaż, wykluczenie, molestowanie inne niebezpieczne zjawiska to również: Challenge, Patostreaming, Sharenting.
Według specjalistów skutki cyberprzemocy są tożsame z tymi, jakie występują u poszkodowanych, którzy doznali tradycyjnych form przemocy. Dziecko, które doświadcza cyberataków, może odczuwać: lęk i zagrożenie, rozpacz, bezradność i poczucie braku kontroli, gniew, frustrację, osamotnienie i wyizolowanie, wstyd, smutek, poczucie krzywdy. Dziecko długotrwale poddawane cyberprzemocy może doświadczyć zmian osobowościowych, a w skrajnych przypadkach depresji i skłonności samobójczych. W dniu 10.09.2024 , w Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, chcemy zwrócić uwagę na to, jak ważne jest wsparcie i rozmowa o emocjach.